YILBAŞINI BEKLERKEN DÜNYA NELER YAPILIYOR?

Dünyada yeni yılın güzel geçmesi için bazı ilginç inanışların günümüze kadar geldiği görünüyor.

Farklı ülkelerde değişik kültürlere sahip insanların yeni yılın güzel geçmesi için farklı inanışları var.

Ülkelere göre bazı insanların ilginç inanışları şu şekilde;

Brezilya’ da, yeni yıl için özel renkli kıyafetler ve iç çamaşırlar giymenin kişiye şans getireceğine inanılır. Örneğin kırmızı renk aşkı temsil eder, sarı ise zenginliği. Gerçi günümüz de kırmızı giymek sadece Brezilya için geçerli olmasa gerek…

İngiltere’ de, yılbaşı gece yarısı evlerine para, ekmek, kömür gibi hediyeler getiren ilk misafirin aynı zaman da yeni yıl için şans da getireceklerini inanılıyor.

İspanya’ da,  “12 üzüm tanesi” saatler gece yarısını göstermeden hemen önce 12 adet üzüm tanesi hazırlanıyor ve saatler tam 00:00’ da hazırlanan üzümler yeniliyor.

Belarus’ ta,  yeni yılda bayanlar arasında bir oyunlar oynanıyor. Örneğin, bekar bayanalr bir evde toplanıyor ve her bir bayanın önüne mısır tanelerinden oluşan bir küme oluşturuluyor, mısır koçanı hareket ettirilmeye başlanıyor ve koçan ilk hangi kümeye yaklaşırsa bu kümenin temsil ettiği bayanın yeni yılda ilk evleneceği düşünülüyor. Başka bir oyuna göre de; bekar bayanlardan biri evinde çeşitli eşya ve yiyecekleri farklı yerlere saklayama başlar. Diğer bayanlar da bu eşyaları bulmaya çalışır. Geleneğe göre ekmeği bulan bayanın zengin bir eş bulacağı, yüzüğü bulan bayanın da yakışıklı bir erkekle evleneceğine inanılır.

Avustralya, yeni yıla piknik yaparak veya denize girerek yeni yılın güzel olacağını amaçlıyorlar.

Hollanda’ da, yeni yılı karşılamak ve bir önceki yılın ruhuna göndermek için hazırlanan yılbaşı ağaçları yakılıyor.

Danimarka’ da, yılbaşı gecesi için eski tabakları yıl boyunca saklıyorlar ve yılbaşı gece yarasın da saklanan eski tabakları dostlarının kapısının önüne giderek kırmaya başlıyorlar. Böylece kötü şansların gitmesini amaçlıyorlar.

Almanya’ da, yılbaşın da kurşun eriterek soğuk suyun içine atıyorlar ve geleceği tahmin etmeye çalışıyorlar.

İskoçya’ da, yılbaşı gecesi eve adımını ilk atacak kişi elinde mutlaka şans getireceğine inanılan bir hediye ile gelmeli. Geleneğe göre en çok şans getiren hediyenin viski olduğunu düşünerek gidecekleri eve viski götürürler. Ayrıca İskoçya’ nın Stonehaven isimli kasabasında güneşi ve yeni yılın temizlenmesi için şenlik ateşlerinde erkekler başlarının etrafında ateş topuna benzer çubuklar çevirirler.

Güney Afrika’ da,  yerliler yeni yılda şans ve taze bir başlangıç için eskimiş eşya ve ev aletlerini pencereden dışarı atarlar.

Çin’ de, yeni yıla girmeden önce evler iyice temizliyor. Evlerine çeşitli çiçek ve bitkiler alındıktan sonra da kırmızı zarf içinde şans getirmesi için çocuklara para veriliyor.

Japonya’ da, saatler tam olarak 00.00’ ı gösterdiğin de yeni yılda şanslı ve neşeli olmak için bol bol kahkaha atılıyor ve evlerinden kötü ruhların gitmesi için yeni yılın şans getirmesi için kapıların önüne ip asıyorlar.

Kolombiya’ da, bol seyahat dolu bir yıl geçirmek için insanlar yılbaşı günü ellerinde boş valizlerle oturdukları apartmanın etrafında dolanırlar.

Finlandiya’ da,  insanlar eritilmiş küçük bir tenekeyi su dolu bir kaba dökerek ve erimiş tenekenin sertleşip yeni şekil alması ile ortaya çıkan bu şekle anlamlar yükleyerek yeni yılın neler getireceğini tahmin ederler.

Birçok farklı ülke de yeni yılın güzel geçmesi için çeşitli ilginç inanışlar olduğu mevcut.

Ülkemizde, de bazı insanların yılbaşı gecesi için ilginç birçok ilginç inanışları var. Bu inanışlardan en çok yaygın olanı da yılbaşı gecesinde yeni yıla nasıl girersen tüm yılın öyle geçer mantığı gibi…

Örneğin, yılbaşı gecesini uyuyarak geçiren biri tüm yılını miskin bir şekilde geçireceği ve ya yılbaşı gecesini çok hareketli geçiren birinin de tüm yılını hareketli geçireceği gibi ilginç inanışlar mevcut.

Sağlıklı, barış içinde ve tüm istediklerinizin gönlünüzce olması dileği ile MUTLU YILLAR…